W przypadku chęci przeniesienia strony na inną domenę, czy to tymczasowo czy na stałe, możemy posłużyć się przekierowaniami, które mogą być ustawione m.in. w pliku .htaccess. Częste problemy jednak sprawia podjęcie decyzji na temat tego, jakiego przekierowania użyć w danym przypadku. Warto również pamiętać, że nie wszystkie hostingi darmowe umożliwiają przekierowania, a niektóre zawierają w regulaminie punkt na ten temat. Dlatego też warto już na samym początku wykupić domenę i płatny serwer, aby mieć pewność, że z ewentualnym przekierownaiem nie będzie żadnych problemów.

Czym jest przekierowanie 301

Przekierowanie 301, inaczej permanentne, to stałe przekierowanie zarówno użytkowników, jak i robotów, na nowy adres. Powoduje, że dana domena jest wyindeksowana z wyszukiwarek, a cała jej moc, backlinki i PR przechodzi na nową domenę.

Czym jest przekierowanie 302

Przekierowanie 302 to przekierowanie tymczasowe. W praktyce użytkownicy nie widzą różnicy pomiędzy przekierowaniem 301 a 302, gdyż oba przekierowują ich na nowy adres. Różnica jest jednak taka, że w przypadku przekierowania 302 informujemy roboty o tym, że strona tylko chwilowo będzie dostępna pod nowym adresem, po czym znowu dostępny będzie dotychczasowy adres. Dzięki temu przekierowaniu dotychczasowa domena nie powinna zostać wyindeksowana z wyszukiwarek.

Jeśli więc postanowiłeś wykupić nową domenę dla swojego serwisu, zastosuj przekierowanie permanentne (301) na nowy adres. Jeśli jednak zauważasz, że np. kończy Ci się transfer, zalecane jest chwilowe przeniesienie strony na inny adres i skierowanie na niego przekierowania tymczasowego (302).

Dodaj komentarz